Wersje językowe
Jak dbać o biżuterię i jak czyścić srebro?

Jak dbać o biżuterię?

Biżuteria jest delikatnym produktem wymagającym odpowiedniego użytkowania. Dlatego należy o nią dbać, by nie straciła swoich pierwotnych walorów.

Przechowuj biżuterię w odpowiednim pudełku

Przy zakupie biżuterii MAAR otrzymasz od nas pudełko do przechowywania biżuterii. Opakowanie to zapewnia skuteczną ochronę przed światłem i wilgocią. Możesz też przechowywać biżuterię w przeznaczonej do tego celu szkatułce. Ważne, by nie przechowywać jej luzem, szczególnie w łazience, w okolicy umywalki, gdzie łatwo o kontakt z wodą i detergentami.

Nie trzymaj różnej biżuterii razem ze sobą. Kamień może zarysować inny kamień albo srebro, które jest miękkim metalem. Szczególnie podczas wyjazdów należy pamiętać, by nie wrzucać wszystkich elementów biżuterii do jednego woreczka czy kosmetyczki.

Nie narażaj biżuterii na kontakt z różnymi substancjami

Bardzo ważne, aby produkty nie miały styczności z różnymi substancjami, na przykład z perfumami czy kosmetykami (kremami, olejkami, itp.). Ze względu na kontakt z nimi biżuteria może zmienić kolor. Nie należy też kąpać się, uprawiać sportu czy myć rąk w biżuterii. Należy też zdejmować biżuterię do prac domowych, by nie miała kontaktu z chemią.


Pamiętaj o tym, że srebro może ciemnieć

Srebro wchodzi w reakcję m.in. ze związkami siarki z powietrza. Może też ciemnieć ze względu na ph skóry. Jest to zupełnie naturalne zjawisko. By przywrócić blask srebru należy je przetrzeć odpowiednią ściereczką do czyszczenia biżuterii (zamówisz ją np. tutaj) albo stosować płyny przeznaczone do czyszczenia srebrnej biżuterii. Więcej sposobów na czyszczenie srebra znajdziecie w dalszej części tekstu.

Dbaj o czystość biżuterii

Jeśli zauważysz, że kamień stracił blask, sprawdź, czy nie zebrała się pod nim warstwa brudu. Możesz ją odczyścić delikatną szczoteczką do zębów, wodą i mydłem. Użyj też specjalnej ściereczki albo płynu do czyszczenia biżuterii. Pamiętaj, żeby nie trzeć pozłacanej biżuterii zbyt mocno ściereczką, to spowoduje szybsze zdarcie się warstwy złota. Biżuterię możemy odświeżyć poprzez jej profesjonalne czyszczenie. W tej sprawie napisz do nas maila pod adres maar.jewellery@gmail.com

Złocenie z czasem może zejść z biżuterii

Naszą biżuterię złocimy w specjalistycznym laboratorium na grubą, dwumikoronową warstwę 24-kratowego złota. Mimo to z czasem elementy pozłacane przy intensywnym użytkowaniu, mogą stracić swój pierwotny, intensywny kolor. Jest to naturalna kolej rzeczy. Jeżeli zależy Ci, aby produkty nie zmieniały swojej barwy, możemy je wykonać na specjalne zamówienie z 14-karatowego złota. W celu zamówienia biżuterii ze złota odwiedź naszą zakładkę Premium albo napisz do nas maila na adres maar.jewellery@gmail.com.

Uważaj na kamienie

Kamienie, których używamy w projektach MAAR są naturalne, dlatego mogą posiadać inkluzje i spękania wewnętrzne. Jest to zupełnie normalne. Pod wpływem niektórych substancji (np. chlorowanej wody z basenu) mogą zmatowieć, dlatego należy o nie dbać.

W razie pytań, pisz do nas na adres maar.jewellery@gmail.com

 

Jak czyścić srebro? Jak czyścić biżuterię?

Biżuteria ze srebra, a także srebra złoconego, a nawet stopów złota może czernieć – jest to naturalny proces (DLACZEGO SREBRO CIEMNIEJE - PRZECZYTAJ) Związki siarki zawarte w powietrzu wchodzą w reakcję chemiczną ze srebrem. I tworzą na jego powierzchni ciemną warstwę. Nie oznacza to jednak, że biżuteria się zepsuła czy zniszczyła. By przywrócić jej dawny blask, wystarczy ją wyczyścić.

Jest wiele skutecznych sposobów na czyszczenie srebra. Oto kilka z nich:

Ściereczka do czyszczenia srebra

Najszybciej srebro wyczyścicie ściereczkami do czyszczenia srebra. Wystarczy powierzchnię biżuterii potrzeć kilkukrotnie energicznym ruchem ściereczką (przy przecieraniu należy jednak szczególnie uważać na łańcuszki, by ich nie porwać – zresztą do łańcuszków polecamy bardziej użycie płynu do czyszczenia srebra). Sposób ten sprawdzi się także przy biżuterii z kamieniami. Ściereczkę do czyszczenia srebra możecie kupić w sklepach z artykułami jubilerskimi, u jubilerów, czy w internecie. Podczas zakupów na naszej stronie internetowej także możecie dodać miniwersję takiej ściereczki do swoich zakupów – znajdziecie ją tutaj.

By wyczyścić zagłębienia w biżuterii można ściereczkę „nadziać” na wykałaczkę i w ten sposób dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.

Płyn do czyszczenia srebra

Płyn do czyszczenia srebra to ekspresowy sposób na wyczyszczenie srebrnej biżuterii bez kamieni. Szczególnie polecamy go do łańcuszków albo biżuterii z zakamarkami, które ciężko jest wyczyścić ściereczką. Jak go używać? Najpierw najlepiej umyć biżuterię pod bieżącą letnią wodą miękką szczoteczką (np. do zębów) z mydłem, by zmyć tłusty film i brud. Następnie biżuterię umieszcza się na sitku dołączonym do płynu i zanurza w płynie. Czeka kilka sekund i wyjmuje. Następnie myje się biżuterię pod bieżącą wodą i wyciera w delikatną, miękką szmateczkę, np. w kawałek starego t-shirtu. Dokładną instrukcję, jak używać waszego płynu do czyszczenia znajdziecie na opakowaniu.

Płynu do czyszczenia można używać do też do pozłacanych elementów (na opakowaniu znajdziecie informacje, czy Wasz płyn jest tylko do srebra czy można w nim czyścić także złoto - czyli także pozłacane rzeczy). UWAGA! Nie czyścimy w tym samym płynie srebrnych i pozłacanych rzeczy. By wyczyścić srebrną i pozłacaną/złotą biżuterię musicie mieć dwa oddzielne płyny.

P.S. My używamy płynu do czyszczenia srebra marki Connoisseurs w czerwonym opakowaniu.

P.S. Nie wkładamy do płynu biżuterii, która ma kamienie albo elementy pozłacane.

Preparaty do czyszczenia srebra.

Oprócz płynów do czyszczenia srebra na runku możecie dostać różne preparaty przeznaczone do tego samego celu. Wydajnym i polecanym jest m.in. Preparat do konserwacji i polerowania metali szlachetnych – np. Silvo Tarnish Guard. W opakowaniu znajdziecie watkę nasączoną preparatem, wystarczy urwać malutki kawałek (wielkości paznokcia) i przetrzeć dokładanie biżuterię. Środek kupicie przez internet.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra

W sieci znajdziecie wiele domowych sposobów na czyszczenie srebra. Naszym sprawdzonym sposobem jest ten z sodą oczyszczaną i folią aluminiową. Sprawdzi się świetnie m.in. przy czyszczeniu naszych kolczyków Lucky.

Jak go stosować?

Dno ceramicznej lub plastikowej miseczki (ważne żeby nie była metalowa) wykładacie folią aluminiową. Kładziecie na nią kolczyki lub inny element biżuterii, który chcecie wyczyścić. Wsypujecie do miseczki kilka łyżeczek (2-3) sody oczyszczonej i zalewacie wrzątkiem (uwaga!Będzie się mocno pienić!). Czekacie kilka minut i wyjmujecie biżuterię. Opłukujecie ją pod bieżącą wodą i mastępnie przecieracie ją delikatną bawełnianą szmatką (np. kawałkiem starego tshirtu). Jeśli biżuteria nie wyczyści się wystarczająco, powtarzacie proces.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię z kamieniami? 

Biżuterię z kamieniami najlepiej czyścić ściereczką do czyszczenia srebra. Jeśli jednak chcecie dostać się w zakamarki srebrnej biżuterii, możecie "nadziać" taką szmatkę do czyszczenia srebra na wykałaczkę i pocierać w ten sposób trudno dostępne miejsca. Możecie też zamiast szmatki nadziać na wykałaczkę kawałek bawełnianej miękkiej ściereczki nasączonej płynem do czyszczenia srebra. Innym sposobem jest zaaplikowanie płynu do czyszczenia srebra do strzykawki i rozprowadzenie go po powierzchni i zakamarkach np. pierścionka z pominięciem kamienia. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl